Leczenie otyłego pacjenta Otyłość: epidemiologia, patofizjologia i profilaktyka

Czy otyłość jest uleczalną chorobą. Krótka odpowiedź brzmi: nie. Klinicyści, którzy są w praktyce od ponad 20 lat, są świadomi faktów. Pomimo złej obsługi, która została zapłacona za zdrowy styl życia, ludzie w każdym wieku, pochodzenia geograficznego i narodowości stale zwiększają swój obwód. Dane z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (www.cdc.gov/nchs/data/ad/ad347.pdf) pokazują, że od 1960 do 2002 roku średnia waga mężczyzn w Stanach Zjednoczonych wzrosła o prawie 24 funty, powodując wzrost średniego wskaźnika masy ciała (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) z 25,1 do 27,8. Podobne podwyżki wystąpiły u kobiet. Największy wzrost odnotowano wśród osób otyłych i wyjątkowo otyłych. Otyłość jest właściwym celem interwencji i można by pomyśleć, że prawie każda broń pomoże nam uczynić nas godnym przeciwnikiem wroga. Ale lekarze zostali upokorzeni przez otyłość. Każdy nowy naukowiec, który wkroczył na rynek, zrozumiał, że mechanizm otyłości wydaje się być spotykany z innym batalionem w armii wroga. Nasze wysiłki zmierzające do opanowania otyłości zostały solidnie pokonane. Potrzebujemy nowych perspektyw, jeśli mamy przegrupować i ponownie wzmocnić nasze leczenie tej choroby.
Dwie nowe książki oferują długie odpowiedzi na leczenie otyłości, a każda z nich pochodzi z innej perspektywy. Leczenie otyłego Pacjenta, dobrze wyszczególniona książka, jest szczegółowym przeglądem różnych systemów, które regulują zachowania żywieniowe i masę ciała. Obejmuje dyskusje dotyczące neurobiologii, peptydów jelitowych, adipokin i ektopowego tłuszczu. Cały rozdział dotyczy endokanabinoidów; jest to rozdział na czas, biorąc pod uwagę oczekiwane zatwierdzenie rymonabantu przez Food and Drug Administration, które blokuje receptory endokannabinoidowe. Pierwsza część kończy się starannie napisanymi rozdziałami o tym, jak mierzyć skład ciała i wydatek energetyczny. Jedynymi wadami, które znalazłem w tej książce, były jej słaby wskaźnik i brak dyskusji na temat epigenetyki w rozdziale na temat perinatalnego programowania otyłości u dorosłych.
Druga część książki oferuje klinicznie przydatne narzędzia do zarządzania krokowego. Jak powinniśmy oceniać otyłego pacjenta. A co z zespołem policystycznych jajników. Rozdział, w którym F. Xavier Pi-Sunyer przekłada udany program profilaktyki cukrzycy na praktykę kliniczną, sprawia, że książka jest warta zakupu. Oddzielne rozdziały zawierają kompleksowe przeglądy gęstości energii, wskaźnika glikemicznego i diet o niskiej zawartości węglowodanów. Rozdział o rozmowach motywacyjnych jako narzędziu wspomagającym zmianę stanowi interesujący zwrot w paradygmacie terapii behawioralnej etapów zmian . Rozdziały dotyczące stosowania leków i chirurgii do utraty wagi obejmują praktyczny przegląd niedoborów mikroskładników, które są spowodowane przez chirurgię bariatryczną. Książka kończy się dwoma ważnymi rozdziałami; jeden jest omówieniem Krajowego rejestru kontroli masy ciała, ustanowionego przez Jamesa O. Hill a i Rena R. Wing, a drugi jest dyskusją na temat oceny i leczenia otyłości u dzieci. Podsumowując, książka ta dostarcza nowych narzędzi do natychmiastowego zastosowania w praktyce klinicznej.
Druga książka, Otyłość, ma szerszą perspektywę
[patrz też: wybielanie zębów przed i po, babyliss allegro, sanatorium wojskowe busko ]