Lekarze i prawo: oskarżeni i doświadczeni świadkowie

Większość lekarzy zdecydowanie nie lubi spraw sądowych o nadużycia medyczne. Pomysł, że oni lub ich koledzy mogą zostać pozwani za krzywdzenie kogoś z powodu niskiej jakości opieki, jest odrażający. Proces sądowy jest czasochłonny i, co ważniejsze, emocjonalnie trudny. Być może część urazów emocjonalnych, jakich doświadczają lekarze, może zostać złagodzona, jeśli będą lepiej poinformowani o charakterze procesu sądowego w przypadku sporów o nadużycia. Niestety, do tej pory nie było rozsądnego opisu tego procesu dla lekarzy. Książka Zobla i Rousa Lekarze i Prawo wypełniają tę lukę w sposób godny podziwu. Zapewnia ukierunkowanie na nieuczciwe postępowanie sądowe nie tylko dla lekarzy, którzy zostali pozwani, ale także dla tych, którzy mogą być ekspertami. Autorzy zdają sobie sprawę, że lekarze mogą się bać i na pewno nie są dobrze poinformowani, nawet przez własnych prawników. Lekarze i prawo stawia proces procesowy w perspektywie, podkreślając jego zalety, a także braki w jasnym stylu prozy, który jest podkreślony przez zabawny i sprytny dowcip. Autorzy szczególnie upodobali sobie cytowanie aforyzmów przez prawników i innych (w jednym akapicie, który szczególnie mi się podobał, cytują oni Hotspur w Henryku IV i Jogi Berrze Szekspira).
Autorzy znają swoich odbiorców i często wracają do medycznych przykładów, aby wyjaśnić punkty. Na przykład charakteryzują diagnostykę medyczną jako serię kroków prowadzących do konkluzji. Natomiast prawnik zaczyna od konkluzji, a kroki w postępowaniu sądowym mają na celu wyciągnięcie tego wniosku w jak najlepszym świetle z korzyścią dla strony sporu. Jest to wnikliwa charakterystyka różnic między procesami prawnymi i medycznymi.
Ta książka jest przeznaczona nie tylko dla lekarzy, którzy zostali pozwani lub którzy mogą służyć jako eksperci. Szersza publiczność doceni sposób, w jaki autorzy wyjaśniają proces prawny i demonstrują powody różnych postępowań, które lekarze uważają za tak mylące. Jako sędzia, Hiller Zobel jest dobrze zaznajomiony z logiką procesu sądowego, a jego wiedza wyraźnie pokazuje tutaj. Pokazując, jak proces sądowy jest pod wieloma względami dobrze przemyślany, ta książka powinna dać pauzę lekarzom, którzy w przeciwnym razie byliby skłonni po prostu zgnieść prawników.
Nie ma to na celu zminimalizowania użyteczności książki dla lekarzy, którzy zostali pozwani. Istnieje szereg lekcji dla lekarzy wskazujących na odpowiednie zachowanie w całym procesie sądowym. Autorzy mają również zdecydowane porady dla lekarzy, którzy planują zeznawać jako eksperci. Celem jest usprawnienie procesu decyzyjnego sądów poprzez poprawę opinii ekspertów – godnego pochwały celu. Podsumowując, lekarze i prawo są zarówno pomocnym przewodnikiem dla lekarzy, którzy zostali pozwani, jak i zabawny, ale przekonujący przegląd sporów o nadużycia. Większość lekarzy – niezależnie od tego, czy zostali pozwani – skorzysta znacznie, czytając to.
Troyen A. Brennan, MD, JD
Harvard School of Public Health, Boston, MA 02115

[hasła pokrewne: ciśnieniomierz allegro, sanatorium wojskowe busko, fizykoterapia szczecin ]